Zeminlerde Leed Sertifikasyonu

LEED Sertifikası (Leadership in Energy and Efficiency Design/Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik), dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen çevreye duyarlı yapı sertifikasıdır. LEED, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC: Green Building Council) tarafından oluşturulmuş, sürdürülebilir yeşil bina sertifikasyonudur.

LEED sürdürülebilirlik konularında altı ana alanda tüm binayı incelemektedir; sürdürülebilir araziler (14 puan), su kullanımında etkinlik (5 puan), enerji ve atmosfer (17 puan), malzeme ve kaynaklar (13 puan), iç hava kalitesi (15 puan), yeni metotlar ve tasarım (5 puan), Binaların sahip olduğu özelliklere göre LEED AP tarafından yapılan puanlama sonucunda, bina aşağıdaki 4 sertifika seviyesinden birisi ile GBCI tarafından verilmektedir.

LEED Sertifika Seviyeleri:

  • LEED Certificated: 40-49 puan
  • LEED Silver            : 50-59 puan
  • LEED Gold              : 60-79 puan
  • LEED Platinium    : 80+ puan

LEED, ürünlere verilen bir sertifika değildir. Sertifikasyon sürecinde yapı üzerinde kullanılan tüm inşaat malzemelerinin LEED puanlarına olumlu veya olumsuz etkileri vardır. LEED için uygun özellikleri olan ürünlerin üreticileri, LEED kriterlerini sağladıklarını belgeleyen raporlar ve deklarasyonlar hazırlayarak ürünlerinin LEED uygunluğunu ortaya koyarlar.

Altı ana alandan biri olan ‘Malzeme ve Kaynaklar’ grubunda incelenen malzemeler, sertifikasyon sürecine toplamda 13 puan kazandırmaktadır. Bu süreçte; iç mekanda, VOC başta olmak üzere, formaldehit oranı, kullanılan nihai ürünlerin sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesi, nihai ürünlerin geri dönüştürülebilmesi, doğal olması gibi birçok teknik özellik incelenmektedir.

BVT Zemin Kaplamaları, öncelikle insan sağlığına verdiği önem sebebiyle, pazara sunduğu ürünlerin LEED uyumluluğu olmasına özen göstermektedir. Zeminlerde sunduğu lamine, masif ve linolyum çözümleri ile bu duruşunu desteklemektedir. LEED hedefleyen birçok büyük projede ve bilinçli nihai tüketici tarafından ürünlerimiz tercih edilmektedir.